Skriver av mig

(x) Överdosering ?

2015-04-10 23:29 #0 av: [Diddit]

har mått piss de senaste dagarna, har haft mina självmordtankar och sådant, letat efter sprit i hemmet för att dränka min sorg lite, men tog mina sömntabletter nu ( theralen) för att komma bort från verkligheten lite, tog ungefär 15 st, och  läkarn har skrivit att jag max ska ha 2-3 st. är denna dosen farlig ? skäms som fan över mig själv och vågar knappt uttrycka mig om mina känslor för någon längre, är osäker på min pojkvän, mina känslor för honom fallnar bort ju längre tiden går typ... men ändå är jag så j*vla rädd för att lämna honom. någon som orkar svara mig ?

Anmäl
2015-04-10 23:32 #1 av: Kneko

Jag tänkte först uppmana dig att ringa giftcentralen, men då du talar om en sådan hög dos så borde du faktiskt kontakta en läkare direkt. Ring 112 eller be någon i ditt hushåll köra dig om det finns sjukhus väldigt nära.

Anmäl
2015-04-10 23:38 #2 av: Hera

Ring 112.

Anmäl
2015-04-10 23:54 #3 av: [Diddit]

är ensam hemma, och kan inte ta mig någonstans. men tänkte, jag känner bara att allt går sakta, ljud är dämpade, känner mig nästan full och har svårt att skriva och stava rätt. är det allvarligt eller är det inget att oroa sig för ?

Anmäl
2015-04-10 23:57 #4 av: Kneko

Vi kan inte avgöra det. Du måste prata med en läkare. Framför allt om du har tagit det med alkohol. Medicinen du snackar om går knappt att överdosera på om man bara tar det. Man blir bara bakfull och mår illa. Men att ta det med alkohol är livsfarligt, och då måste du ringa 112.

Anmäl
2015-04-11 00:28 #5 av: [Diddit]

har inte tagit det med alkohol :P men då vet jag, tack för svaren.

Anmäl

Bli medlem på iFokus

För att kunna delta i diskussionen måste du bli medlem på iFokus. Det går snabbt, enkelt, och kostar ingenting. Medlemskapet ger dig tillgång till över 300 sajter.